top of page

Zynga, Türk Oyun Firması Rollic’i Satın Aldı

Dünyanın en önemli mobil oyun firmalarından ABD’li Zynga Games, Türk mobil oyun firması Rollic Games’in hisselerinin yüzde 80’ini 168 milyon dolara satın aldı.Rollic Games 2018 yılında Burak Vardal, Deniz Başaran ve Mehmet Can Yavuz tarafından kurulan İstanbul merkezli bir mobil oyun geliştirme şirketi. Ağırlıklı olarak ücretsiz, hyper-casual türü oyunlar üreten firma Repair Master 3D, Water Shooty ve Wheel Smash gibi oyunlarla tanınıyor.Mobil oyun sektörünün küresel liderlerinden biri olan Zynga, Zynga Poker ve Words With Friends gibi milyonlarca aktif oyuncusu olan oyunlara sahip. 2007’de ABD’de kurulan şirketin 150’den fazla ülkede oyunları bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Zynga bir başka Türk oyun firması olan Peak Games’i 1.8 milyar dolarlık rekor bir rakamla satın alarak Türkiye’nin ilk unicorn şirketi olmasını sağlamıştı.


Hyper-casual oyun türünde ülkemizde gelişen ekosistemi yakından takip eden Zynga, Rollic’i de satın alarak bu alandaki etkisini arttırdı. Rollic Games, 250 milyondan fazla indirmeye sahip oyunları ve karantina döneminde gördüğü yüzde 15’lik artışla sektörde en hızlı büyüyen firmalardan biri.


Rollic, ajansımız tarafından düzenlenen Türkiye'nin en büyük oyun girişimciliği yarışması Next Game Startup'ın sponsorları arasında bulunuyor. Ülkemizde oyun sektörünün gelişimini desteklemek ve dünya çapında başarılı olabilecek oyun stüdyoları kurulmasını sağlamak için Intel ESL Gaming Fest 2020 kapsamında düzenlenen yarışmada başarılı olan girişimciler 1 milyon 200 bin TL'lik finansman desteği kazanacak. Yarı final heyecanı devam eden yarışma hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Zynga’nın yöneticisi Frank Gibeau, konuyla alakalı “2020’de hyper-casual alanının en hızlı büyüyen geliştirici ve yayıncılarından biri olan ve harika bir yaratıcı ekip tarafından yönetilen Rollic’i bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.


Anlaşma kapsamında gerekli şartlar oluşursa önümüzdeki 3 yıl içerisinde geri kalan yüzde 20’lik hisse de Zynga tarafından satın alınacak.


46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page