top of page

Yeni Nesil Sosyal Medya Tercihleri

Pollective ve Next In Game ortaklığıyla hazırlanan “Yeni Nesil Sosyal Medya Tercihleri” yayınlandı. 61 şehirden 16-35 yaş arası 1000 katılımcıyla düzenlenen ankette sosyal medyanın nabzı tutuldu.


Katılımcıların yüzde 51’i en eğlenceli video içeriklerinin Youtube’da olduğunu düşünüyor. Youtube’u sırasıyla Instagram, Twitch, Tiktok ve Twitter takip ediyor. 2. tercihlerde ise cinsiyet bazlı bir farklılık söz konusu. Kadınların yüzde 35’inin 2. tercihi Instagram olurken erkekler ise yüzde 25 ile Twitch’i tercih ediyor.


Bu platformda vakit geçirenlerin yüzde 66’sı yalnızca izleyici olarak bulunuyor, yüzde 13’ü paylaşım yapmayı düşünürken yüzde 25’i arada paylaşım yapan izleyicilerden oluşuyor. Araştırmaya katılan 1000 kişiden yalnızca 20’si düzenli olarak içerik üretip paylaşım yapıyor.


Abonelik, premium vb. özellikler için para harcıyor musunuz sorusunun cevabı yüzde 47 oranında harcamıyorum oluyor, çok nadiren harcadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 43. Sıklıkla para harcayanlar yüzde 10 oranında. Kadınların çoğunluğu hiç para harcamıyorken erkeklerin çoğunluğu çok nadiren para harcıyor. Para harcadığını belirtenlerin yüzde 16’sı en son Twitch’e para harcadığını söylüyor. Spotify, Youtube ve Netflix platformlarının her biri yüzde 10 oranla 2. Sırada bulunuyor.


Ömrünün sonuna kadar tek bir platform kullanma hakkın olsa bu hangisi olurdu sorusuna katılımcıların yüzde 40’ı Youtube cevabını veriyor. Erkeklerin ilk iki tercihi yüzde 48 ile Youtube ve yüzde 19 ile Twitch. Kadınlar için ise bu oranlar yüzde 44 Instagram ve yüzde 31 Youtube şeklinde oluyor.


Araştırma hepimize sosyal medya trendlerine dair yeni içgörüler sunuyor. Bunlardan belki de en dikkat çekeni izleyicilerin yarısının nadiren de olsa ek özellikler için para harcaması. Bu veriler izleyici profiline dair süre gelen algının sorgulanması anlamına geliyor. Bunun yanı sıra paylaşım yapanlar ve yapmayı düşünenler sayıları da geleceğe dair önemli işaretler olabilir.43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page