top of page

Webinar Serimizin İkincisinde Oyunlaştırmayı Konuştuk

Her hafta oyun, espor, reklam, finans gibi pek çok farklı alandan iş dünyasının önde gelen isimleri ağırladığımız webinar serimiz Next Level Gaming Talks’un bu hafta ikincisini düzenledik. “Oyunun Ciddi Tarafı: Oyunlaştırma” başlığıyla değerli konuklarımıza oyunlaştırmayla alakalı sorular yönelttik. GamFed Türkiye Temsilcisi Ercan Altuğ Yılmaz, Hadi Bilgi Yarışması kurucu ortağı ve CTO’su Gökhan Örün, Kahve Dünyası Kampanya ve İletişim Sorumlusu Mert Ulusoy tecrübelerini ve bilgilerini ESL Türkiye İçerik ve Marka Ortaklığı Direktörü Eren Güncü’nün moderatörlüğünde bizimle paylaştı. Bu yazıda söyleşimizdeki önemli konu başlıklarını ve dikkat çeken noktaları bulabilirsiniz.

Oyunlaştırmanın ne olduğunu akademisyen Ercan Hoca şöyle açıklıyor: 2000’li yılların başında ortaya çıkmış bir fikir olarak çeşitli oyun tasarım mekaniklerinin, gerçek hayata ve gerçek iş modellerine uygulanmasıdır. Yıllar geçtikçe de oyun dünyasının hızlı ve çarpıcı gelişimini takip ederek yeni stratejilerle kendini adapte eden bir iş modeli. Aynı zamanda hayatımızdaki hemen hemen tüm alanlara uygulanabilen bir sorun çözme yöntemi.


Henüz çok yaygın olmasa da özellikle son yıllarda ülkemizde de rağbet görmeye başlayan oyunlaştırma teknikleri meyvelerini veriyor. Bunun en büyük örneklerinden biri daha temelden bugüne bir oyunlaştırma projesi olarak düşünülebilecek Hadi bilgi yarışması. Hadi’nin eş kurucusu Gökhan Örün, kendilerini oyunlaştırmanın alaylısı olarak tanımlıyor. Farklı oyunlaştırma tekniklerinin harmanlanarak Hadi’nin ortaya çıktığını ve yıllar geçtikçe hem sorunların çözümünde hem de verimliliği artırmada etkili olduğunu belirtiyor.


Oyunlaştırmanın henüz hak ettiği yeri bulmadığı konusunda hemfikir olan konuklarımız daha işin başında olduğumuzu düşünüyor. Uygulama, web siteleri, pazarlama kampanyaları, loyalty, kurum içi iş verimliliği, eğitim gibi pek çok alanda kullanılan oyunlaştırma pek çok sektörde verim artışı getiriyor. Çin gibi bazı ülkelerde hayatın içinde kendini gösteren artırılmış gerçeklik teknolojisinin geleceğe yön vereceğini belirten konuklarımız, oyunlaştırmayla harmanlanarak birçok iş kolu için vazgeçilmez hale geleceğinden bahsetti.


Bunların ötesinde oyunlaştırmanın sadece büyük şirketlerin kullanabileceği bir enstrüman olmadığını belirten konuşmacılar daha küçük işletmelerde hatta evde ve bireysel olarak da oyunlaştırma tekniklerinden fayda sağlanabileceğini söyledi.


Webinarın tamamını ya da öne çıkan noktaları derlediğimiz kısa videoları izlemek isterseniz hemen Youtube kanalımıza gidebilirsiniz. Bir sonraki etkinliğe buradan kayıt yaptırabilirsiniz. Etkinliklerimizden, haberlerimizden, raporlarımızdan ve daha fazlasından haberdar olmak için Instagram, Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page