top of page

2020’nin İlk Yarısında Twitter’da Gaming ve Espor

Twitter yayınladığı raporla 2020’de espor ve gaming trendlerinin Twitter’a nasıl yansıdığını gösterdi. Rapora göre 2020’nin ilk yarısında gaming ile alakalı 1 milyon tweet atıldı. Geçtiğimiz yıla oranla iletişim hacmi yüzde 71 büyürken tweet atan tekil kullanıcı sayısı da yüzde 46’lık bir artış gördü.


Nintendo’nun çıkardığı Animal Crossing 2020 yılına damga vuran oyunlardan biri olmuştu.

Küresel olarak geçtiğimiz 6 ay boyunca Twitter’da hakkında en çok konuşulan oyunlar: 1. Animal Crossing (@animalcrossing)

2. Fate/Grand Order (@fgoproject)

3. Final Fantasy (@FinalFantasy)

4. Disney: Twisted-Wonderland (@twst_jp)

5. Fortnite (@FortniteGame)

6. Ensemble Stars (@ensemble_stars)

7. Knives Out (@GAME_KNIVES_OUT)

8. Apex Legends (@PlayApex)

9. Identity V (@IdentityVJP)

10. PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS (@PUBG)

Espor takımları ve organizasyonlarının da en önemli iletişim kanallarından biri hiç şüphesiz ki Twitter. 2020 yılında hakkında en çok konuşulan espor takımları:

1. FaZE Clan (@FaZEClan)

2. MiBR (@MIBR)

3. G2 Esports (@G2esports)

4. paiN Gaming (@paiNGamingBR)

5. FNATIC (@FNATIC)

6. Flamengo Esports (@flaesports)

7. T1 (@T1)

8. Cloud9 (@Cloud9)

9. 100 Thieves (@100Thieves)

10. FURIA Esports (@furiagg)


Twitter’a geçen sene eklenen “topics” ile birlikte kullanıcılar ilgilendikleri alanları takip ederek bu alanlarda etkin olan hesaplara ulaşabiliyor. Gaming bağlantılı topicler arasında en popüler olanlar:

1. Gaming

2. Esports

3. Animal Crossing

4. Call of Duty

5. PlayStation

6. Nintendo

7. Fortnite

8. Xbox

9. Minecraft

10. Pokémon


Pandemi koşulları gereği bu sene oyun sektöründe de birçok etkinlik ya iptal edildi ya da dijital ortamda gerçekleştirildi. Oyun severlerin her sene yakından takip ettiği ve binlerce seyircinin katılımıyla düzenlenen konferanslar bu sene dijital ortama aktarılınca yeni oyunların ve gelişmelerin heyecanı sosyal medya üzerinden yaşandı. Hakkında en çok tweet atılan konferanslar:

1. The Future of Gaming on PS5

2. Niconico Net Chokaigi 2020

3. Xbox Games Showcase

4. PAX East 2020

5. Ubisoft Forward 2020Bu konferanslar oyun dünyasında gündemi belirledi. Örneğin Sony’nin yeni PlayStation’ı tanıttığı The Future of Gaming on PS5 etkinliğinin gerçekleştiği Haziran ayında Twitter’daki gaming içerikli iletişim yüzde 82 arttı.


Dünya çapında insanlar evde kalmaya devam ettikçe Twitter’daki oyun sohbeti de azalacak gibi görünmüyor. 2020’nin devamında da birçok önemli turnuva, konferans ve etkinlik yapılacak. Birkaç hafta sonra Gamescom 2020, Eylül’de ise PAX ONline düzenlenecek. Espor tarafında ise 2 hafta sonra düzenlenecek ESL Cologne, League of Legends’ın dünya şampiyonası Worlds ve Blizzard’ın Call of Duty League ve Overwatch League finalleri de espor hayranları tarafından heyecanla bekleniyor.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page