top of page

Oyun Sektörü Yanıyor!

Güncelleme tarihi: 2 Haz 2020

“ORMAN YANGINI” kafanızda canlanınca ne hissediyorsunuz?

Üzülüyorsunuz, moraliniz bozuluyor değil mi?

Halbuki orman yangınları örneğin Akdeniz iklimindeki ormanlar içerisinde sıradan bir gerçeklik ve ortalamada 50 yılda bir doğal döngüde gerçekleşiyor. Bu olmadığında ise yaşam döngüleri bozulur ve bazı ağaç türleri tükenme tehlikesi geçirir*. Bunun PEAK satışı ile ne ilgisi var? Geleceğiz efenim.


Bir süredir bu satışa kayıp gibi bakan yorumlar var. Ben bu görüşe katılmıyorum.

Öncelikle bir şirket kurarken belirlenen hedef doğrultusunda kuruluyor. Özellikle mobil oyun geliştiren bir şirketin satışını tarla veya fabrika satışına benzetmek öncelikle dijital dünya hakkında sonrasında ise oyun sektörü hakkında bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Fakat bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler. Buyrun yazımıza…


Bir oyunun hayal edilmesinden, çeşitli işletim sistemi versiyonları ve farklı donanımdaki cep telefonu modellerinde optimize olarak birlikte oynanması; son kullanıcıya defalarca o oyunu oynarken keyiflenip “daha fazla oynarken cebimden para ödeyeyim ve/veya reklam izleyeyim” dedirtebileceksiniz ki 1.8 milyar dolarlık bir oyun şirketiniz olsun. Yani bir kalıpla milyonlarca kez aynı ürünü üretmek ya da tarlaya domates ekmekten daha farklı (bakınız dikkat: burada küçümseme yok, ne de olsa köylü milletin efendisidir ve aç ayı oynamaz) bir iş modelidir. Çünkü zaman ve mekandan bağımsız olarak oyunlar 24 saat boyunca köle gibi çalışıp, lojistik, üretim gibi engellerden bağımsız kazandırmaya devam eder.


Öncelikle motivasyonunuzun yüksek olması gerekli. Yazar, çizer, düşünür... Bu insanları motive etmek için önce yöneticilerin motive olması gerekiyor. Haliyle start uplar kurumsallaştıkça motivasyon düşer. Şebnem Ferah'ın da dediği gibi sil baştan başlamak gerek bazen, hayatı sıfırlamak ve üzerinden yükleri atmak daha iyisini yapmak için önemli bir adım.


Peak’de çalışan yetenekler için Zynga gibi globalde pazar liderlerinden bir şirkete ortak olarak çalışmanın kazandıracağı vizyon, tecrübe ve know-how daha büyük bir oyun şirketini kuracak potansiyel girişimcilerin yetişmesi için çok önemli. Zynga'nın oyun içi analitik yönetim araçları bile Peak'e çok ciddi know-how sağlayacaktır.


Bu satın alım ile Türkiye’de daha fazla sermaye sahibi şu an oyun sektörüne yatırım yapmayı düşünüyor. Haberin açıklandığı 24 saatlik süreçte birinci elden bunu deneyimledim. Bu yatırımcı ilgisi yeni Peak'ler doğmasını hızlandıracak bir katalizör.


Aynı şekilde bu dalga ile daha fazla gencimiz oyun yapmayı hayal edecek, daha fazla girişimci oyun sektörüne girmek isteyecek. Gençlerimizi oyun sektöründe yer almak konusunda cesaretlendirmeliyiz. Bu konuda biz de üzerimize düşeni çeşitli içerikler üreterek yapmaya çalışıyoruz.


Bu Türk oyun sektörünün 3. veya 4. büyük anlaşması. Global’de Türk oyun sektörü adına yaptığı PR para ile ölçülemez. Kaliteli oyunlar, başarılı şirketler ürettikçe Türk Malı Oyunlar algısı oluşur. Arkadan gelen şirketler global arenada daha fazla itibar görür, yatırım bulur, iş ortaklıkları yapar ve yeni Peak'ler ortaya çıkar.


Peki Peak daha geç satılamaz mıydı? Tabi ki satılabilirdi. Ama Peak yöneticilerine güvenmemiz lazım. Doğru zaman olduğunu düşünüp şirketlerini satmışlar ve mobil oyun piyasasını hepimizden iyi bilenler olarak eminim bunların hepsini düşünmüşlerdir. Bazen yeni bir başlangıç her şeyi değiştirir, büyük sularda yüzmek iyidir.


Bizim de oyun sektörünü geliştirmeye yönelik bir yarışmamız var. Tüm bu çabaları hep beraber destekleyerek oyun sektörüne destek olmak zorundayız. Peak sağolsun başarıları duyulunca bizim de yarışmamıza yeni oyun girişimcilerimiz kayıt oldu.


Next Game Startup kapsamında girişimcilerimize oyun ve espor pazarlaması hakkında destek oluyoruz. Oyun ve espor pazarlamasını yaptığı oyunu daha fazla kitleye ulaştırma konusunda kullanmasına yardımcı oluyoruz.


"Orman yanar, toprak simsiyah olur. Ardından bir yağmur yağar ve külü yıkar. Sonra minnacık bir tohum filiz verir. İşte o umuttur, umut olmadan yaşanmaz*" Peak'ler Gram'lar Masomo'lar TaleWorlds'ler aynen böyle oyun sektörüne umut oluyor.


112 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page