top of page

Oyun: Oynamak mı? Kariyer mi?

Güncelleme tarihi: 6 May 2020

Her platformda konuştuğumuz gibi yine sayılarla başlayalım.


2019 Eğlece Endüstri Rakamları:


  1. Spor endüstrisi 488.5 milyar dolarlık bir pazar hacmine sahiptir.

  2. Oyun endüstrisi 138 milyar dolara yükselmiştir.

  3. Ev ve sinema dahil film endüstrisi 136 milyar dolar, satılan toplam sinema biletleri ise 41.7 milyar dolardır.

  4. Müzik endüstrisi 19.1 milyar dolarlık bir pazar hacmine sahiptir.


Oyundan bağımsız olarak espor endüstrisi 2019 senesinde 1.1 milyar dolarlık bir değerle bu listeye eklenmiştir.


Aynı kaynaklardan yola çıkarak yıllık büyümelerine baktığımızda, oyun endüstrisi yıllık %14,4 ile büyüme oranında birinci olarak eğlence endüstrisinin dinamiklerini değiştirmektedir.


Covid-19'un buna etkisi ile 2020 sonunda bambaşka bir manzara ile karşılaşacağız. Daha şimdiden oyun tüketimi süre ve bütçe olarak %30-40 oranlarında büyüdü. Karantina süreci hayatımızın dijitalleşmesine bir katalizör etkisi yapacak. Bir çok etkiyi ancak seneler sonra anlayacağız. En ucuz ve en erişilebilir eğlence aracı olan oyunlara olan ilgi arttıkça bu alandaki kariyer fırsatları katlanacak.


Sınırların kapalı olduğu bugünlerde dijital ürünlerin ne kadar önemli olduğunu hep beraber net bir şekilde gördük. Ankaralı TaleWorlds tarafından çıkartılan Mount&Blade II Bannerlord, rakip olduğu milyarlara dolarlık AAA oyun üreticisi arasında 2020 senesinin en iyi çıkışını (en azından şimdilik) yapmış gözüküyor. Anlık 248,216 oyuncuya (aynı anda oynanma) ulaşmış oyun hakkında 96,510 pozitif yorum var. Satış fiyatı bölgeye göre 135 - 350 TL arasında değişmekte ve 80 kuralına göre oyunun 6-8 milyon arasında kopya sattığı düşünülürse steam payından sonra 1 milyar TL barajını aşan ilk AAA Türk oyunu olabilir.


Oyun sektöründeki gelişmeleri göz önünde bulundurunca; kariyer olarak, girişimci olarak oyun dünyasında çok ciddi bir potansiyel bulunmaktadır. Next In Game olarak çeşitli etkinlik ve yarışmalar ile oyun sektörünü desteklemeye devam edeceğiz.


Girişimciler için 1.250.000 TL değerinde destek sağlayan bir yarışma hazırladık. İzmir Büyükşehir Belediyesini ve çeşitli meslek kuruluşlarını, üniversiteleri, oyun şirketlerini, yatırımcıları Next Game Startup isimli bu proje kapsamında bir araya getiriyoruz.


Bir süredir devam eden webinar etkinliklerimizde ise oyun dünyasının önemli insanları ile bu alanda kariyer yapmak isteyen gençleri buluşturarak sektördeki kariyer fırsatlarını ve oyun sektöründe nasıl yer alabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz.


Özellikle uzmanlığımız olan oyun ve espor pazarlaması konusunda çeşitli etkinlikler planlarken IAB ile birlikte bir eğitim programı hazırladık. Kayıt için tıklayın.


Ayrıca diğeri içeriklerimizi de Youtube kanalından takip edebilirsiniz.


142 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page