top of page

Next In Game Haftalık Bülten - 01.01.2021Envy Gaming, Satranç Yayıncılarıyla Anlaşma İmzaladı


Ünlü espor takımı Envy Gaming satranç yayıncıları Alexandra and Andrea Botez’i bünyesine kattı. Son günlerde patlama yaşayan satranç topluluğu espor takımlarının ilgisini çekti ve büyük ustalardan bazıları espor takımları bünyesine girdi.

https://esportsobserver.com/envy-gaming-chess-botez-sisters/


Tencent, Leyou'yu 1.5 Milyar Dolara Satın Aldı

Çinli oyun devi Tencent, Warframe’in geliştiricisi Leyou Technologies’i 1.5 milyar dolar karşılığında satın aldı. Böylece Tencent, Leyou’nun yıllar içerisinde bünyesine kattığı Splash Damage, Digital Extremes ve diğer geliştiricilere de sahip oldu.

https://gamasutra.com/view/news/375593/Tencent_officially_acquires_Splash_Damage_parent_Leyou_in_15_billion_deal.php


2020'de En Çok İzlenen Espor Etkinlikleri

Pandemi etkisiyle canlı etkinliklerin yasaklandığı 2020’de bazı espor organizasyonları yine de izleyici rekorları kırmayı başardı. League of Legends Dünya Şampiyonası, IEM Katowice ve LCK Bölge Finalleri başarılı örnekler arasında.

https://dotesports.com/streaming/news/the-most-watched-esports-events-of-2020Apple Çin App Store'u Hakkında Geliştiricileri Uyardı

Wall Street Journal’ın ulaştığı bilgiye göre Apple, uygulama geliştiricilerini uyardı. 31 Aralık tarihine kadar Çin hükümetinden alınmış lisansı sunmayan uygulamaların Çin App Store’dan kaldırılacağını belirtti.

https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-12-24-apple-reportedly-warns-devs-of-more-app-takedowns-in-chinese-app-store


2020'nin En Büyük 5 Yayın Anı

2020 yılının canlı yayın platformu Twitch için bir dönüm noktası olduğu şüphesiz. Efsane geri dönüşlerden, polis baskınına 2020’de Twitch’te tozu dumana kat 5 olay haberimizde.

https://dotesports.com/streaming/news/the-5-biggest-moments-in-streaming-from-this-year


Cyberpunk 2077 Satışları 13 Milyona Ulaştı

Yıllardır bütün oyun dünyasında heyecanla beklenen Cyberpounk 2077, buglar ve optimizasyon sorunlarıyla dolu bir çıkış yaptı. Oyun çekrelerinin büyük tepkisini çeken CD Projekt Red, her şeye rağmen oyunun 13 milyon adet sattığını açıkladı.


https://www.gamasutra.com/view/news/375547/Cyberpunk_2077_sales_climb_to_13_million_copies_despite_launch_issues.php


Skinner Box

Skinner Box nedir? Hadi biraz tarihini araştıralım.Bir süre önce, Burrhus Frederic Skinner adında bir psikolog, bir kutunun içine bir fare koymaya karar verdi. Bu kutu, farenin basıp yiyecekleri açığa çıkaran kapalı bir bölmeyi açabileceği bir kol içeriyordu. Fare daha sonra, kola bastıktan sonra yiyecek beklemesi için şartlandırılır. Bu, psikolojide sürekli pekiştirme olarak bilinir.

Sinsi bir psikolog olan Skinner, farenin çabalarını zamanın sadece bir kısmında ödüllendirmeye karar verdi (bu, aralık takviyesi olarak bilinir). Ne kadar sürerse sürsün, yiyecek alana kadar farenin kola basmaya devam edeceğini gördü. Skinner aralıkları gittikçe daha arttırdı, ama fareyi hala basmaya devam etti. Peki bunun oyun ve oyunlaştırma ile ne ilgisi mi var? İşte onu eğitimde ki videodan öğrenebilirsiniz. İyi seyirler!

Video: https://www.kocakademi.com/egitim/dijital-cagda-oyunlastirma/8679/oyunlastirmanin-psikolojik-altyapisi-ve-skinner-fogg-davranis-teoremleri

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page