top of page

Markaya Bir Twitch Kanalı Açmak


Pazarlama açısından oyunların mainstream olması hem teknoloji hem de tüketici alışkanlıkları açısından büyük değişimlere sebep olacak. Oyun ve espor pazarlaması ile geleneksel pazarlama yakınlaşırken, oyuncu alışkanlıkları genel tüketici alışkanlıklarını etkileyecek.


Oyun pazarlaması ve espor pazarlaması ile Twitch kitlesine ulaşmaya çalışan markalar bize sık sık ulaşıp bir kanal açıp canlı yayın açmak istediklerini söylüyorlar.

Bu kesinlikle markalara tavsiye ettiğimiz bir pazarlama aracı değil. Markaların TV programlarında canlı yayın tecrübeleri var. Yine marka ajanslarının video ve diğer sosyal medya içerikleri üretme yetenekleri kusursuza yakın FAKAT eğlenceli canlı yayın içeriğinin beklendiği bir alanda canlı yayın açmak; Youtube'a video çekmek veya sosyal medyaya içerik üretmekten çok farklıdır.


Bu zor görevi başarabilmek için hakim olmanız gereken dinamikler:


1- İnteraktivite


Youtube yorumları içerik üreticileri için çok önemlidir. Son yıllarda binlerce Youtube içeriğinde gelen yorumlara komik, asabi, ciddi gibi farklı şekillerde cevap vererek videolar ekleniyor. Böylece izleyiciler o youtuber'ın videolarına daha fazla yorum bırakıyorlar.


Twitch canlı yayın platformu olarak işi bir adım öteye taşıdı. Canlı yayın yapanlar Twitch'deki sohbet alanında anlık olarak takipçileri (follower) ve üyeleri (subscriber) ile sohbet ediyorlar, onların sorularına cevap veriyorlar, istedikleri şarkıları açıp, oyunda onların istediği karakterler ile oynuyorlar. Bu da yetmiyor, izleyiciler ve Twitch yayıncıları bir araya gelip çay kahve içiyorlar. Twitch yayıncıları takipçilerinden bazılarının iş vereni olup onlara video yaptırıyor, onlara sosyal medya hesaplarını emanet ediyor.


Dolayısıyla Twitch kanalı işletmek isteyen bir marka oyuncuyla chatbotlarla değil, önceden hazırlanmış cevaplarla değil, İNSAN SICAKLIĞIYLA sohbet edebilmeli.


Önümüzdeki dönemde başarılı oyun pazarlaması kampanyaları sayesinde markalarla sıcak ilişkilere ve anlık sohbet etmeye alışan gamerlar tüm markaları artık daha interaktif olmaya zorlayacaklar.


2- Samimiyet


Kendi kanallarında her gün en az 4-5 saat misafir ağırlar gibi takipçilerini ağırlayan Twitch fenomenlerinin; çeşitli kurallar koyduğunuz, briefler verdiğiniz marka Twitch kanalında aynı samimiyette yayın yapmasını beklemeyin. Dolayısıyla kendi kanalında anlık 10-20k izlenen bir Twitch yayıncısı, markanın Twitch kanalında 500-1k civarı hatta daha da az izlenmesi doğaldır.


3- Burnundan kıl aldırmayan influencerlar


Artık daha havalı ve cool influencerlara alışsanız iyi edersiniz. Oyun pazarında başlayan bir trend influencer pazarlama alışkanlıklarınızı derinden sarsacak. Kötü haber; takipçilerinden yeterince para kazanan influencerlar artık markalara bağımlı değil ve beğenmedikleri projeler içerisine sadece para için girmiyorlar. İyi haber ise artık daha kaliteli oyun ve espor pazarlama kampanyaları göreceğiz. Böylece hep hayal ettiğimiz content marketing ve native kurgularına doğru bir trend ortaya çıkacak. Sakın gözünüz korkmasın, bu konuda piyasadaki en tecrübeli ajans olan Next In Game sizinle deneyimini paylaşmaya hazır.


3-Sorgulayan Tüketici


Marka olarak bir Twitch kanalı açtınız. Artık oyun ve espor pazarlaması kampanyaları yapmaya hazırsınız. 5vs5 haritalarda, anında takım olmak zorunda kalan ve verdikleri anlık kararlarla, ortaya çıkan sorunlara saniyeler içerisinde buldukları çözümlerle birbirlerine karşı üstünlük sağlayan oyuncuları ve esporcuları standart kampanyalar ile cezbedeceğinizi düşünmemenizi tavsiye ederim. Özellikle oyuncu kitleyi sakın ama sakın aptal yerine koymayın çünkü oyuncuların düşünme şekli diğer tüketicilerden çok daha farklı. Onlar önlerine gelen her mesajı çok hızlı bir şekilde algılayıp, sorguluyorlar ve aynı hızda refleks gösterebiliyorlar. Dijital iletişim ağlarında memnuniyetlerini ve memnuniyetsizliklerini paylaşıp, organize olabiliyorlar. Dolayısıyla oyuncuyu memnun ederseniz love brand olup, WOM etkisini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.


Aman dikkat!


92 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page