top of page

Karantina Günlerinde Ailecek Oynayabileceğiniz Oyunlar
Son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs yüzünden hepimiz evlerimizde kalmaya özen gösteriyoruz. Etkinlikler iptal edildi, okullar kapatıldı ve mümkün olduğunca evden çalışma modeline geçildi. Karantina günlerini daha rahat ve eğlenceli geçirmek için oyunlar yardıma yetişti. Ailenizin hem sosyalleşmesini sağlayacak hem de evde keyifli vakit geçireceğiniz oyunların bir listesini hazırladık.


1- Overcooked! 2


Aşçılar mutfağa! Overcooked! 2 karmaşa dolu bir aşçılık simülasyonu. Ailenizle birlikte koordine olarak ufak yemek yapma görevlerini tamamlayıp siparişleri vaktinde hazırlamaya çalışın. Bölümleri geçtikçe kaosun artacağı mutfakta en yüksek puanı almak için birbirinizle yarışabilirsiniz. Çevrimiçi olup uzaktaki arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz gibi, ailecek kanepeye doluşup televizyon ekranından da oynayabilirsiniz.

Platformlar: PlayStation 4, Nintendo Switch, PC, Xbox One .


2- Knowledge is Power


Türkiye’de hepimizin bir zamanlar ailecek oturup bilgi yarışması izlemişliğimiz vardır. Bu yarışmaları birlikte izlerken aslında bizler de sorulara cevap vermeye çalışarak bir nevi yarışmaya katılıyoruz. İşte Knowledge is Power tam da bunu yaptığımız bir oyun. PlayStation’a cep telefonu veya tabletle bağlanıp eğlenceli bilgi yarışmalarında ailenizle rekabet edebilirsiniz.

Platformlar: PlayStation 4


3- Rocket League


Rocket League arabalarla futbol oynanan temposu yüksek bir oyun. Heyecanın ve aksiyonun hiç eksilmediği oyunda arabalara yerleştirilmiş turbolar sayesinde havalara uçabiliyor ve duvarlara tırmana biliyorsunuz. Teknolojik bir arenanın içinde topu karşı kaleye atmaya çalışıyorsunuz. Ailenizle takımınızı kurup başka rakiplere karşı mücadele edebilirsiniz ya da isterseniz kimin daha iyi olduğunu öğrenmek için birbirinize meydan okuyabilirsiniz. Rocket League ayrıca uzun soluklu bir rekabetçi deneyim de sunacaktır.

Platformlar: PlayStation 4, Nintendo Switch, PC, Xbox One


4- That’s You!


Eğer ki aile üyelerinizin oyunlarla pek arası yoksa ve konsol, mouse gibi cihazlara da çok hakim değilse, endişelenmeyin herkese göre oyunumuz mevcut! That’s You!, PlayStation ile cep telefonlarını birbirine bağlayarak her katılımcının cep telefonları üzerinden mini görevler yaptığı son derece eğlenceli bir oyun. Bu görevler sizden çeşitli mimikler yaptığınız fotoğraflar çekmenizi ya da çizimler yapmanızı istiyor. Tabi bunları yaparken bir kahkaha tufanı kaçınılmaz oluyor.

Platformlar: PlayStation 4

5- Just Dance


Dans, spor, müzik ve sınırsız eğlence! Just Dance oyunları size bunların hepsini sunuyor. Seçtiğiniz şarkı eşliğinde ekrandaki figürleri yaparak dans ettiğiniz bu oyun biraz ter dökmek için birebir. Ailenizle birlikte Kinect ya da Wii gibi hareket sensörlü cihazlarla oynayabileceğiniz Just Dance oyunlarının yanı sıra Just Dance Now sayesinde yalnızca cep telefonunu elinizde tutarak da dans edebilirsiniz.

Platformlar: PlayStation 3, PlayStation 4, Wii, Wii U, Xbox 360, Xbox One, iOS, Android, Nintendo Switch, Stadia, PC


6- Gartic.io


Klasik bir çizim tahmini oyunu olan Gartic’te oyuncular sırayla kendilerine verilen kelimeleri çizerek birbirlerine anlatmaya çalışıyorlar. Oynamak için yapmanız gereken yalnızca internete bağlanmak. Gartic.io sitesine giderek hiçbir ücret ödemeden sınırsız oynayabilirsiniz.

Platform: Browser


7- Business Tour


Bir başka ücretsiz oyunumuz ise Business Tour. Steam’den rahatça bilgisayarınıza indirerek arkadaşlarınızla ya da ailenizle online olarak oynayabilirsiniz. Business Tour 4 kişiye kadar oynanabilen Monopoly benzeri klasik bir tahta oyunu.

Platform: PC


8- Uno


Sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmekten bahsederken Uno’ya değinmeden olmaz. Dünya çapınca meşhur bir kart oyunu olan Uno’da amaç elimizdeki farklı renkteki ve sayıdaki kartları diğer oyunculardan önce bitirmek. Birçok efekt ve temayla süslenmiş olan dijital versiyonunda ise zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Herkesin hızlıca öğrenip oynayabileceği Uno 4 kişilik gruplar için en ideal oyunlardan birisi.

Platform: PC, PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, iOS, Android, Nintendo Switch, iPod, WiiWareBONUS


Sosyoloji ve ekonomi teorisinde önemli yeri olan oyun teorisini çocuklara oyunlaştırma üzerinden anlatmaya çalışan 40 dakikalık bir oyunlaştırma projesi.


https://osaatcioglu.github.io/trust/


75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page