top of page

Geleneksel Sporlardan Elektronik Sporlara

Karantina günleri uzadıkça geleneksel sporların işi zorlaşıyor. Küresel olarak bütün müsabakaların bu kadar uzun süre askıya alınması daha önce tecrübe edilmemiş bir durum. En son olarak organizatörlerin gösterdiği yoğun çabaya rağmen Tokyo Olimpiyatları da ertelendi. Peki spor sektörünü yaşadığı bu kuraklıktan espor kurtarabilir mi?


Aslında çok uzun zamandır espor ve spor aktörleri iletişim içerisindeydi. Spor sektöründen genç taraftarın ilgisini çekmek için espora reklam ve sponsorluk yatırımı yapıldığını çokça görmüştük. Fakat bugün pandeminin bizi getirdiği nokta oldukça farklı. Karşılaştığı sıkıntılara rağmen espor sektörü özüne dönüp turnuvaların ve etkinliklerin birçoğunu hızlıca online platforma taşıyabildi (https://www.nextingame.com/post/coronaviruse-direnenler-espor). Geleneksel spor alanındakiler seyircisini canlı tutabilmek, rekabetçi atmosferi tekrar yakalayabilmek, sponsorluklarını devam ettirebilmek gibi çok önemli kazanımlar için espora yöneldi.


Motorsporları diğer spor dallarına kıyasla ciddi bir avantaja sahip. Profesyonel yarışçılar antrenman yapmak için neredeyse tamamen aynı deneyimi sunan yarış simülasyonlarını kullanıyorlardı. COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilen NASCAR, Supercars Championship ve F1 dijital platformlarda yarışlar düzenleyecek. Bu etkinlikler şimdiden ilgi görmüş gibi. Amerika’nın önde gelen televizyon kanallarından FOX Sports, eNASCAR iRAcing Pro Invitational Series’i canlı yayınlama kararı aldı. NASCAR’ın ardından dijital atılım yapan F1, planlanmış ve iptal edilmiş Grand Prix’leri kendi oyunu olan F1 2019 üzerinden online olarak yapacağını duyurdu (Geçenlerde yazdığımız F1 haberi linki). İlk koşulan F1 Virtual Bahreyn Grand Prix’sinde neredeyse 400 bin izleyiciye ulaşıldı.
Motorsporlarının yanı sıra NBA’de espor içeriklerine yöneldi. NBA takımlarından Phoenix Suns attığı twitte (https://twitter.com/Suns/status/1238253668832600064) sezonun geri kalanını NBA2K’da oynayacaklarını ve bu karşılaşmaların Twitch’te canlı yayınlanacağını duyurdu. Dallas Maverick ile oynadıkları karşılaşma 12 bin izleyiciye ulaştı. Washington merkezli NBC Sports Washington NBA takımı Washington Wizards’ın maçlarının NBA 2K20’da yapılacak simülasyonlarının yayınlanacağını duyurdu.


Futbolda ise çok daha büyük bir turnuva başlatıldı. İngiliz Futbol kulübü Leyton Orient 128 takımlı mega bir FIFA20 turnuvası başlattı (https://twitter.com/leytonorientfc/status/1239606393231065089). Dünyanın her yerinden profesyonel futbol takımlarının bir temsilci göstererek katıldığı turnuvada temsilcimiz İstanbul Başakşehir yarı finale kalmayı başardı. Benzer bir turnuva da İspanyol YouTuber Ibai Llanos tarafından düzenlendi. ELaLiga Santander adı verilen turnuvada LaLiga takımlarının oyuncuları kendi takımlarıyla FIFA 20 oynayarak mücadele etti ve toplanan 150 bin dolar civarı para corona virüsle mücadele için bağışlandı. Turnuvayı yıldız oyuncu Marco Asensio’nun temsil ettiği Real Madrid kazandı (https://twitter.com/LaLiga/status/1241856377179516931).


Takımların dışında spor dünyasından tanınan isimler de espor ve gaming dünyasına katıldı. Örneğin NBA’de oynayan milli basketbolcu Cedi Osman ve milli okçu Mete Gazoz Futbolist’in etkinliği kapsamında eski profesyonel esporcular ile birlikte League of Legends oynadı, Nuri Şahin ise profesyonel FIFA esporcusu Ege Arseven ile FIFA 20 oynadı. Dünyada da pek çok meşhur sporcu online oyunlar oynadıkları yayınlar açtı. Courtois, Achraf Hakimi gibi isimler League of Legends oynarken Mesut Özil ise Fortnite yayını yaptı.


Bütün bu gelişmeler ışığında hem espor dünyasının hem de geleneksel spor dünyasının birbirine katabileceği ve birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu görüyoruz. Temennimiz bir an önce pandeminin son bulup bütün etkinliklerin tekrardan başlaması. Böylece iki sektör de oluşturduğu bu yeni bağların potansiyellerini görebilir.


Kaynaklar:


114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page