top of page

Corona'ya Direnenler: Espor


Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsü nedeniyle milyonlarca insan evlerinden çıkmaya korkar hale geldi. Topluca yapılan aktiviteler ve organizasyonlar neredeyse tamamen iptal ediliyor. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve neredeyse bütün dünyada yetkililer gerekmedikçe evden çıkmamak gerektiği konusunda uyarılarda bulunurken online olmak ve mümkün olan tüm işlerimizi ve hatta eğlenceyi de internet üzerinden gerçekleştirme fikri giderek daha yaygın hale geliyor.

Espor ve oyun sektörleri oluşan bu küresel ortamda oldukça özel bir yere sahip. Alınan önlemler neticesinde birçok organizasyon iptal edilirken, oyun sektöründeki etkinlikler zaten online ilerleyen liglerini hayatta tutacak formüller üzerinde çalışıyor. Diğer spor disiplinlerinin sahip olmadığı online rekabet, doğası gereği esporun en güçlü olduğu alan diyebiliriz.


Oyun dünyasının en önemli ödüllerinden birisi olan BAFTA Game Awards da salgın sebebiyle etkinliği seyircisiz şekilde online olarak düzenlenerek seyircilerle buluşacak. İnsanların evlerinden çıkmadığı ve sosyal hayatın büyük bir kısmının dondurulduğu bir dünyada internet üstünden yapılan canlı yayın içeriklerine ve dijital kültürün eğlence ürünlerine yönelim artıyor. Buna örnek olarak, diğer ülkelerden çok daha önce karantinayı tecrübe eden Çin’de oyun ve dijital eğlence içeriklerinin tüketimi ciddi oranda arttı. Evde çok daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan gençler oyun oynamaya yöneliyor. Bu sebepten dolayı küresel online oyun platformu olan Steam, 20 milyonun üzerinde eş zamanlı kullanıcıya ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Üstelik bu rakamın yaklaşık 6 milyonunun aktif olarak eş zamanlı olarak oyun oynadığı bildirildi.
Potansiyel izleyici kitlesinin artmasının yanı sıra, diğer birçok eğlence ürününden farklı olarak sektörün doğası gereği oyun ekosistemi kalabalık insan topluluklarına ya da teknolojiye adapte olmaya ihtiyaç duymuyor.


Öyle ki Corona ile mücadele konusunda oyuncular arasında bir “dijital seferberlik” başlatıldı. Bilgisayar oyuncularının önemli bir kısmı güçlü ekran kartlarına sahip ve Folding@home adlı uygulamayla oyuncular ekran kartlarının işlem gücüyle Covid-19 araştırmalarında virüsün yapısının çözülmesi için kullanılan programa katkı sağlıyor. Üstelik Nvidia gibi teknoloji devleri de bu projeyi destekliyor. Görüldüğü üzere espor ve oyun sektörü dijital dünyanın yapı taşlarından ve operasyonlarının efektif bir biçimde dijitale aktarması tahmin edilebileceği gibi çok zor değil. Örneğin Çin’de hayat neredeyse tamamen durdurulmasına rağmen online olarak League of Legends ligi LPL maçları oynanmaya devam etti.


Bu sıkıntılı süreçte gençlerin halen eğlenebilecekleri bir alan bulabilmesi açısından oyun dünyası rakipsiz bir esnekliğe sahip. Ayrıca oyun yapımcıları da iş güçlerini evden çalışacakları şekilde organize ediyor. Esasında uzaktan çalışma oyun sektörü için çok da yeni bir dinamik değil, bu senenin en çok beklenen oyunlarından olan Ori and the Will of the Wisp’in tamamlanması 43 farklı ülkeden 80 kişilik bir ekibin evlerinden çalışmasıyla gerçekleşmiş, bu başarı öyküsü diğer sektörlere de ilham verecek cinsten.


Elbette Corona’nın yarattığı olumsuz etkilerini görmezden gelemeyiz. Dünya çapında hızla yayılan bir pandemi tabii ki espor ve oyun sektörü için de çok ciddi tehdit oluşturuyor. Fakat bahsettiğimiz etkenler düşünülünce espor ve oyun sektörlerinin bu olağanüstü durumda rakiplerine kıyasla çok daha avantajlı olduğunu görebiliyoruz. Son birkaç yıldır yakaladığı büyümeyle 100 milyar dolarını aşan ve sinemanın tahtını sallayan oyun sektörü ve çalışanları bu duruma hızla ayak uydururken biz yine de en kısa sürede bu salgının sona ermesini etkinlikler için yeniden stadları doldurmayı dört gözle bekliyoruz. Kaynaklar:

185 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page