top of page

Çocuklar İçin Kod Yazma ve Oyun Geliştirme
Çocuklarınızın tüm günü televizyon izleyerek veya oyun oynayarak geçirmesinden mi yakınıyorsunuz? Peki onların, bu oyunları dizayn eden ve animasyonları kurgulayan kişiler olabileceğini biliyor muydunuz?


Dijitalleşen dünyadaki değişim en çok çocuklarımızı etkiliyor ve onlar, benzeri görülmemiş bir büyüme döneminden geçiyorlar. Parmaklarının ucunda neredeyse sınırsız bilgiye ulaşım imkanına sahip olan çocuklarımız, bu erişimi doğru kullandığı takdirde, gelişimlerine büyük katkı sağlayabilir.


Dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yer alan MIT’nin tasarladığı Scratch internet sitesi sayesinde, sizin de çocuklarınız kod yazma ve animasyon kurgulama gibi konularda kendilerini uygulamalı olarak geliştirebilir.


8-16 yaş arası çocuklara başlangıç rehberi olmayı hedefleyen Scratch’in Türkçe versiyonu da mevcut. Animasyon, sanat, müzik, oyunlar ve hikayeler başlıkları altında 25 farklı ders içeren bu site, çocuklarınızın dijital çağa ilk adımını atması için çok değerli bir araç.

Eğer Scratch’deki aktiviteler, çocuklarınızın ilgisini çekerse, bunu bir adım öteye götürebilecek Code.org sitesi de mevcut. Google, Facebook, Amazon, Microsoft gibi dünyanın en büyük şirketlerinin katkılarıyla oluşturulan site, 4 farklı kurstan oluşuyor. Her bir kurs 20 saat civarında ve yazılım temellerini A’dan Z’ye öğretiyor. Code.org’da yapboz gibi basit bir konseptten başlayıp fonksiyonel, koşullu ve döngülü kod yazmaya kadar gidebiliyorsunuz.


İki kaynak da renkli, interaktif ve eğlenceli dersler hazırlayarak, çocuğunuzun kodlamaya ve oyun geliştirmeye olan ilgisini artırma hedefinde. Bu kaynaklar sayesinde çocuğunuz sadece izleyici ve oynayan olmayacak, arka plana geçip yapım kısmında da yer alabilecek!

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page