top of page

2010’LU YILLARIN EN ÇOK SATAN 10 OYUNU

2010 yılında 25 milyar dolar gelir elde eden oyun sektörünün, 2020 yılında ise 150 milyar dolar geliri aşması bekleniyor. Bu büyümenin arkasında oyun içi satışlar ve esporların etkisi çok büyük olsa da bir numaralı etken tabii ki oyun satışları. Peki 2010’lu yıllardaki devasa yükseliş sırasında en çok satan oyunlar hangileriydi?

10. Red Dead Redemption 2

Rockstar’ın uzun bir süre sonra ikincisini çıkardığı Red Dead Redemption oyunu, 2018 yılında PlayStation’da çıkmıştı. 2019’un sonuna doğru PC’lere de gelen oyun, 26 milyon satışa sahip. Ancak önümüzdeki dönemde PC satışlarının artmasıyla birlikte, bu oyunun listede yükselmesi işten bile değil.

9. Terraria

İki boyutlu sandbox oyunu olan Terraria, 2011 yılında çıktı ve kısa sürede yoğun ilgi gördü. Re-Logic stüdyosunun ilk oyunu olmasına rağmen 27 milyon kere satılan oyun, Steam’de hala en çok oynanan oyunlar arasında.

8. Mario Kart 8/Deluxe

Mario Kart serisinin 2014’te çıkan oyunu olan Wii U konsolunda 8.44 milyon satış elde etmişti. Ancak Nintendo’nun taşınabilir konsolu Switch’te çıkan versiyonu 19.01 milyon satışa ulaştı. Böylece toplam 27.45 milyon satışa ulaşan oyun, listeye sekizinci sıradan giriyor.

7. The Elder Scrolls V: Skyrim

Tarihin en iyi role-playing oyunu olarak gösterilen Skyrim, Bethesda şirketinin en başarılı oyunu. The Elder Scrolls serisinin beşinci oyunu olan Skyrim, 30 milyon satışı geçmiş durumda.

6. Call of Duty: Black Ops

Dünyanın en başarılı oyun serisi olan Call of Duty, 2010’lu yıllara da hızlı bir başlangıç yapmıştı. Treyarch’ın geliştirdiği ve Activision’ın yayınladığı Black Ops oyunu 2019 itibariyle 30.7 milyon kere satıldı.

5. Call of Duty: Modern Warfare 3

Black Ops’tan bir sene sonra çıkan Modern Warfare 3, eşit derecede ilgi gördü. Oyun her ne kadar önceki Modern Warfare’ler kadar beğeni toplamasa da 30.7 milyon civarında satış yaptı.

4. Overwatch

Blizzard’ın 2016 yılında çıkan multiplayer FPS oyunu, çok geçmeden dünyanın en önemli esporlarından birisi haline geldi. Oyun direktörü Jeff Kaplan Overwatch 2’yi duyururken yaptığı açıklamada ilk oyunun 50 milyon satışa ulaştığını da duyurdu.

3. PlayerUnknown’s Battlegrounds

Battle Royale oyun türünü uçuşa geçiren PUBG, 2018’in ortasında 50 milyon satışı geçmişti. 2019 yılında da 4.7 milyon satış yapan PUBG’nin toplam satışı 55 milyon civarında.

2. Grand Theft Auto V

Aksiyon-macera ve açık dünyayı en iyi birleştiren oyun serisi GTA serisinin beşinci oyunu da büyük beğeni topladı. GTA V, hem konsol, hem de PC’de ilk çıktığında hikaye modu odak noktası olsa da, senelerdir popüler kalmasındaki en büyük etken online. RP (roleplay) modu günümüzde yoğun ilgi gören oyun, 115 milyon satışı geçmiş durumda.

1. Minecraft

Dünya tarihinin en popüler oyunu olan Minecraft’ın toplam oyuncu sayısı yarım milyarı bulmuş durumda. 2019’da tekrar ilgi görmeye başlayan oyunun paralı versiyonu ise 180 milyon kere satıldı.

#games #oyunlar #videooyunlar #bilgisayaroyunları #konsoloyunları #ps4 #pcgames #pcoyun

394 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page